Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir? Polis olmak isteyenler tarafından bu sorunun cevabının çok fazla merak edildiği biliniyor. Bunun sorunun cevabı, direkt olarak polis olma şartları ile ilişkilidir. Bu şartlar incelenerek polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir sorusunun yanıtı verilebilir.

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Polis olmak için öncelikle istenen şartların sağlanması gerekir. Polis olmak için gereken şartlar, yapılacak alımlardan önce yayınlanan kılavuzlarda duyuruluyor. Genel itibariyle her alımda şartlar aynı olsa da, bazı dönemlerde değişebiliyor.

Polis olmak için hangi lise sorusunun cevabının anlaşılması için yine bu şartlara bakılmalıdır. Son yıllardaki alımlara bakıldığında, adayların sadece lise veya üniversite mezunu olması isteniyor. Yani spesifik olarak bir lise türü belirtilmiyor. Dolayısıyla herhangi bir liseye giderek polis olmak mümkündür.

Polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir sorusunun kısa cevabı ise; meslek lisesi, düz lise, Anadolu lisesi veya fen lisesi gibi farklı türden liselerden mezun olanlar, diğer şartları sağlamaları durumunda polislik başvurusu yapabilir.

Polis Olmak Icin Hangi Liseye Gitmek GerekirPin
Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir? 3

Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gidilmeli?

Polis olmak için lise veya üniversite mezunu olmak yeterlidir. Gidilen lisenin türünün ise herhangi bir önemi yoktur. Yani meslek lisesi mezunları da polislik başvurusu yapabilir, imam hatip lisesi mezunları da. Burada önemli olan adayın, lise mezunu olmasıdır.

Bu noktada bilinmesi gereken bir diğer husus ise bazen alımlar için lisans mezunu şartı aranmasıdır. Yani liseden sonra eğitim hayatına devam etmeyenler, bu şartı yerine getiremediği için, polislik başvurusu yapamazlar. Böyle bir şartın aranıp aranmadığı ise başvuru kılavuzu içinde yer alır. Kılavuzu inceleyerek, mezuniyet şartı net olarak öğrenilebilir. Diğer polis olma şartları ise şu şekildedir:

 • T.C. vatandaşı olma
 • KPSS puanı
 • Polislik yapmaya engel durumu olmadığını gösteren sağlık raporu
 • Adli sicili temiz olma
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olma
 • Güvenlik ve arşiv taramasının sonucunun olumlu olması
 • Silah taşımaya engel bir sağlık sorununun olmaması
YouTube video

Polis Akademisine Girmek İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Polis Akademisi, Emniyet Genel Müdürlüğünün memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans ve lisans üstü eğitim veren bir devlet kurumudur. Burada eğitim süresi 2 yıldır ve klasik anlamdaki bir yükseköğretim kurumu ile benzer yapıya sahiptir. Ancak eğitimler, direkt olarak emniyet teşkilatına personel yetiştirmek için verilir.

Polis Akademisi şartları incelendiğinde, adayların en az lise ve dengi bir okuldan mezun olmaları gerektiği görülür. Ancak burada da bir lise türü belirtilmemiştir. Dolayısıyla lise olarak kabul edilen her tür okuldan alınan mezuniyetler, başvuru için yeterlidir.

Polis Akademisi, birçok gencin hayali olduğundan ve ekstra şartlar gerektiğinden, kaliteli lise eğitimi önem arz edecektir. Dolayısıyla adayların gittikleri lise ne kadar iyi olursa, bu süreçte o kadar avantajlı olacakları ifade edilebilir. Polis Akademisi şartları genel olarak şunlardır:

 • Lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmak
 • TYT’den 250 ve üzeri puan almak
 • Vücut kitle indeksinin 18 ile 27 arasında bir değerde olması
 • Polislik yapmaya engel sağlık sorunu olmaması
 • Adli sicilin temiz olması

Buradaki şartları yerine getiren adaylar, Polis Akademisi için başvuru yapabilir. Söz konusu akademiler, ülkemizde 6 farklı yerde vardır. İstanbul, Ankara, Samsun, İzmir, Kastamonu ve Kırıkkale’de bulunan akademilerin yaptığı alımlara başvuru yapılabilir.

Polis Olmak İcin Hangi Okulları Okumalıyız?

Polis olmak için lise ve dengi bir okuldan mezun olmak gerekir. Yapılacak alımdaki şartlara bağlı olarak lisans mezunu olunması da gerekebilir. Dolayısıyla eğitim görülecek okullar, tamamen şartlarla yakından ilgilidir.

Polis amiri olmak veya emniyet teşkilatında yönetici, komiser olmak içinse adayların Polis Akademisi mezunu olması gerekir. Akademi, 2 yıllık olup, TYT puanı ile alım yapar. Ayrıca fiziki, sözlü ve yazılı sınav da vardır. Bunların tamamından başarılı olanlar, akademiye kabul edilir. Eğitimleri başarı ile tamamlayanlar ise emniyet teşkilatı içerisinde görevlerine başlarlar.

Polis Olmak için Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Polis olmak için seçilecek bölüm konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İstenen şartlara bakıldığında, adayların lise veya lisans mezunu olması istendiği görülür. Bölüm konusunda ise herhangi bir kısıtlama veya özel bir şart bulunmaz.

Her ne kadar bölüm konusunda kısıtlama ve şart olmasa da, adayların mutlaka kaliteli eğitim veren bölümleri tercih etmesi gerekir. Alımlarda KPSS veya TYT şartı olabilmektedir. Bu sınavlardan en iyi puanı almak için kaliteli bir lise eğitimi gerekir. Kendi ilgi ve yeteneklerinize uygun olduğunu düşündüğünüz, kaliteli eğitim veren bölümleri tercih edebilirsiniz.

Polis Olmak için Lisede Kaç Puan Gerekir?

Polis olmak için lisede herhangi bir puan şartı yoktur. Liseden çok yüksek puanla veya ortalamanın altında bir puanla mezun olmak, başvuruda herhangi bir avantaj ve dezavantaj oluşturmaz. Burada esas olan, lise mezunu olmaktır.

Değerlendirmeler, kaç puanla mezun olunduğuna bakılmaksızın yapılır. Lise veya dengi okullardan mezun olmak, yapılacak sınavlara girmek için yeterlidir. Puan konusunda herhangi bir şart yoktur.


Bu içeriğimizde detaylı olarak polis olmak için hangi liseye gitmek gerekir sorusunun cevabını verdik.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın