Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?

Narsist ne zaman saygı duyar? içeriğinde genel olarak Narsistler ve saygı durumu hakkında bahsedeceğiz.

İnsanlarda Narsistlik ikiye ayrılmaktadır. Normal durumdaki Narsistlik her insanda olması gereken kendini sevme evresidir. Diğeri ise “Patolajik Narsistlik” olarak adlandırdığımız kişinin kendisini fazla sevmesi, egosunun yüksek olması ve kendisi dışındaki kişilerin değerlerine ve düşüncelerine saygı duymama durumudur. Peki asıl konumuz olan Narsist ne zaman saygı duyar? gelin inceleyelim.

Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?Pin
Narsist Ne Zaman Saygı Duyar? 4

Narsist Ne Zaman Saygı Duyar?

Başkalarının duygularına ve düşüncelerine saygı duymayan, onları hor gören ve bu durumları düzeltmekte zorlanan Narsistler ne zaman saygı duyar merak ediliyordu. İşte o Narsistlerin saygı duyduğu zamanlar;

  • Kendileri için yararlı olduğunda: Narsistik kişilikli insanlar genellikle kendi çıkarlarına ve isteklerine göre hareket ederler. Bu nedenle, başka bir kişinin istekleri ve ihtiyaçları kendilerine fayda sağlayacaksa, saygı gösterebilirler.
  • Kendileriyle aynı fikirde olanlarla: Narsistik kişilikli insanlar genellikle kendileriyle aynı düşüncede olanlarla daha fazla saygı gösterirler. Bu nedenle, düşünceleri ve değerleri kendilerine yakın olan insanlara daha fazla saygı duyabilirler.
  • Kendilerine saygı gösterildiğinde: Narsistik kişilikli insanlar genellikle kendilerine saygı gösterilmesini beklerler. Başka bir kişi onlara saygı gösterdiğinde, karşılık olarak saygı gösterme eğiliminde olabilirler.

Sizlere Narsist ne zaman saygı duyar? sorusunun cevabını yukarıda vermeye çalıştık. Ayrıca erkeklerde narsistlik probleminin daha fazla olduğunu da belirtmek isteriz.

İlginizi Çekebilir: Polis Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

YouTube video

Narsist ilişkisi ne kadar sürer?

Narsist bozukluğa sahip kişilerin ilişki süresi ne kadar sürer merak ediyor olabilirsiniz. Ünlü profesör Keith Campbell’ın araştırmaları sonucu narsist bir kişinin ilişkisi ortalama 4 ay sürmektedir.

Narsist birisi düzelir mi?

Narsist bozukluğa sahip olan kişilerin tedavi olması pek olası değildir çünkü tedavisi yoktur. Ama nadirende sonradan düzelen kişiler mevcuttur. Ayrıca Narsist ne zaman saygı duyar merak ediyorsanız yukarıyı inceleyebilirsiniz.

Narsistler yalnızlığı sever mi?

Narsistlerin egosu yüksek olacağından dolayı ilgiyi kendilerine çekmeyi severler. Bu sebepten dolayı da narsistler yalnızlığı sevmezler.

Narsist Erkek Belirtileri

Narsist ne zaman saygı duyar içerikli içeriğimizde sırada Narsist erkek belirtileri nelerdir? konusu bulunmakta. Narsistik kişilik bozukluğu olan bir erkeğin sergilediği belirtiler şunlar olabilir:

  1. Kendini özel ve üstün hissetme: Narsistik bir erkek, kendisini diğer insanlardan daha üstün ve özel olarak görür. Başarılarını abartır, başkalarını küçük görür ve takdir edilmediğinde öfkeli ve kırılgan olabilir.
  2. Empati eksikliği: Narsistik kişilikli erkekler, başkalarının hislerine ve ihtiyaçlarına duyarsızdırlar. Başkalarının ihtiyaçlarını, duygularını veya bakış açılarını anlamakta zorlanırlar ve sıklıkla empati kurmakta zorlanırlar.
  3. İlgisiz davranışlar: Narsistik bir erkek, sıklıkla başkalarının ihtiyaçlarına veya duygularına önem vermez ve onları önemsemeyen davranışlar sergiler. Kendileri için faydalı olmadığını düşündükleri konulara ilgi göstermezler.
  4. Kendini beğenmişlik: Narsistik kişilik bozukluğu olan bir erkek, kendisini beğenmiş veya kendine hayranlık duyan bir tavır sergileyebilir. Kendilerini sürekli olarak övüp, takdir edilmediklerinde öfke veya kırılganlık gösterebilirler.
  5. Başkalarını manipüle etme: Narsistik kişilikli erkekler, başkalarını manipüle etme veya kontrol etme eğiliminde olabilirler. İstekleri yerine getirilmediğinde veya yargılandıklarında, sıklıkla suçlama ve eleştirme gibi manipülatif davranışlar sergilerler.
  6. Yüzeydeki çekicilik: Narsistik kişilikli erkekler, genellikle yüzeyde karizmatik, etkileyici veya çekici olabilirler. Ancak, bu çekicilik altında genellikle düşük özgüven, yetersizlik duygusu veya kırılganlık yatar.

İlginizi Çekebilir: Adaletten Hukuka Geçiş 3. Sınıftan Başlatan Üniversiteler

Narsistik kişilik bozukluğu, sadece bir uzman tarafından tanı konulabilen karmaşık bir bozukluktur. Yukarıdaki belirtiler, sadece bir fikir vermek için verilmiştir ve bir kişinin narsistik kişilik bozukluğuna sahip olduğu anlamına gelmez.

Narsist Ne Zaman Saygi Duyar 1Pin
Narsist Ne Zaman Saygı Duyar? 5

Narsist Ne Zaman Depresyona Girer?

Narsist ne zaman depresyona girer? merak edenler için; Narsist kişilik bozukluğu olan bir birey, kendini iyi hissetmesi için sürekli olarak diğer insanların onayına ve dikkatine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, başarısız oldukları veya diğer insanların takdirini kazanamadıkları durumlarda, kendilerini değersiz veya yetersiz hissedebilirler. Bu duygular da depresyona veya kaygıya neden olabilir.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın