MEB İnternet Erişim Engeli Kaldırma (Güncel Yöntemler)

Okulda internete bağlanırken birçok siteye engel koyulduğunu görebilirsiniz. Bizde bu içeriğimizde sizlere MEB internet erişim engeli kaldırma yöntemlerini göstereceğiz.

Okulun interneti normal internetlere göre daha kaliteli oluyor, okulda kendi internetinizi kullanmak yerine okulun internetini kullanmak isteyebiliyorsunuz. Bağlanmak istediğinizde ise erişim engeli koyulduğunu göreceksiniz. MEB erişim engelini kaldırmak için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Tüm yöntemleri tek tek bu içeriğimizde paylaşacağız.

MEB İnternet Erişim Engeli Kaldırma Yolları

MEB internet erişim engeli kaldırmak için farklı farklı yollar bulunuyor. Aşağıda sizlere vereceğimiz yöntemler hem mobil hemde PC için geçerli olan yöntemlerdir.

Mobil yada PC üzerinden MEB internet erişimi kaldırma yöntemi 2 şekilde olmaktadır. Birisi VPN uygulamalar sayesinde, diğeri ise DNS ayarları sayesinde.

DNS İle MEB İnternet Engeli Kaldırma

DNS ile okullardaki internet erişim engelini kaldırmak için Wİ-Fİ ayarlarından DNS ayarlarını otomatikten manuel olan ayara çekmeniz ve DNS adresini 1.1.1.1 yapmanız gerekmektedir.

DNS İle Erişim Engeli KaldırmaPin

VPN İle MEB İnternet Engeli Kaldırma

VPN ile okullardaki internet erişim engelini kaldırmak için mobil yada PC (masaüstü) cihazınızda VPN uygulaması yüklü olması gerekmektedir. Bilim Kulübü’nün önerdiği VPN uygulamaları;

  • ProtonVPN,
  • Hotspot Shield Free VPN,
  • Turbo VPN,
  • ZenMate ve
  • Express VPN

uygulamaları aracılığıyla internet erişimi engelini kaldırabilirsiniz. Cihazınıza VPN uygulamasını yükledikten sonra USA, Hollanda, Almanya yada Fransa lokasyon VPN bağlantıları daha hızlı olacağından dolayı o lokasyonlara bağlanabilirsiniz.

Ayrıca chrome eklentisi olarakta kullanabileceğiniz VPN eklentileri mevcuttur. Bu VPN chrome eklentileri ise;

  • Hola VPN,
  • Free VPN ve
  • Chrome için ücretsiz VPN

eklentilerini yükleyerek MEB internet erişim engelini kaldırabilirsiniz.

YouTube video

MEB Erişim Engeli Neden Koyulur?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından koyulan erişim engeli, okul ve KYK yurdu gibi kurumlarda sağlanan internetlerin amaç dışı kullanımını engellemek amacıyla koyulmuştur. Bu sayede amaç dışı kullanım olmadan amacına daha hızlı hizmet eden bir internet hedeflenmiştir.

MEB İnternet Erişim Engeli Kaldırma (Güncel Yöntemler)Pin

Okuldan yada KYK kurslarından internete girmek istediğinizde yukarıdaki gibi bir MEB Güvenlik Sistemi uyarısı ile erişim engeli koyulduğunu göreceksiniz. MEB internet erişim engelini kaldırma yöntemleriyle bu uyarının ortadan kalkması için tüm yöntemleri sizlere göstereceğiz.

İlginizi Çekebilir: Milli Eğitime Şikayet Edilen Öğretmene Ne Olur?

MEB İnternet Erişim Engeli Nerelerde Var?

MEB tarafından uygulanan internet erişim engeli şu an sadece okullarda (devlet okulları) ve KYK yurtları tarafında uygulanmaktadır. Bu internet kaynakları sınırlı olduğu için böyle bir internet erişim engeli uygulanmaktadır.

Kapanış

Bu içeriğimizde öğrenciler tarafından çok aranan o soru MEB internet erişim engeli nasıl kaldırılır tüm güncel yöntemleri sizlerle paylaştık. Eğer takıldığınız yer olursa danışmaktan çekinmeyin.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın