Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor

Kendi eczanesini açanlar ne kadar kazanıyor ve devlette eczacı maaşları ne kadar şeklindeki sorular, özellikle üniversiteye hazırlanan gençler tarafından sorulur. Meslek ve bölüm seçiminde kazancın önemli bir etken olması, eczacı maaşları ile ilgili bu tür soruların sorulmasına yol açar. Kendi eczanesini açanlar ne kadar kazanıyor 2023 sorusunun detaylı yanıtını, yazımızın devamında görebilirsiniz.

Eczane Sahibi Ne Kadar Kazanır?

Eczana sahibi ne kadar kazanır sorusunun net bir yanıtı yoktur. Sağlık sisteminin önemli bir parçası olan eczaneler, aslında özel işletmelerdir. Yaptıkları satış miktarına bağlı olarak kazançları farklılık gösterir. Dolayısıyla sabit ve standart bir eczacı maaşı rakamından bahsetmek mümkün değildir.

Eczane sahibi kazancı, birçok unsurdan etkilenir. Bu unsurlara bağlı olarak elde edilecek aylık kazanç 10.000 TL altında da olabilir, 50.000 TL üzerinde de olabilir. Kazançlara etki eden en önemli unsurlar şu şekildedir:

 • ·Konum

Bir eczanenin kazancı, direkt olarak konumuyla ilgilidir. İnsanların kolay ulaşabileceği yer bulunan eczanelerin satış miktarları daha fazladır. Buradaki bir diğer önemli nokta ise hastane ve sağlık ocağı gibi sağlık kuruluşlarına yakınlık veya onların yolu üzerinde bulunmaktır.

Hastane yakınında bulunan eczaneler, hastalar tarafından daha fazla tercih edilir. Muayene sonrasında reçete edilen ilaçları almak için hastalar en yakın eczaneye gitme eğilimindedir. Dolayısıyla hastane veya sağlık ocağı yakınında bulunan eczaneler, bu noktada daha avantajıdır.

 • ·Erişebilir Olma

Hastalara reçete edilen ilaçların tamamının eczanede bulunması, önemli bir tercih nedenidir. Reçetede yazan ilaçların olmadığı bir eczane, tercih edilmeyecek ve müşteri kaybedecektir.

 • ·Müşteri Memnuniyeti

Hastalar, hastalıkları nedeniyle psikolojik açıdan da hassas olabilir. Bu hassasiyete göre hareket eden eczaneler, daha fazla tercih edilir. İnsan ilişkileri ve müşteriye değer vermek, dolaylı olarak eczane kazançlarını etkileyen bir unsurdur.

Eczacılık Maaşları 2023Pin
Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor 5

Eczacılık Maaşları 2023

Eczacılık maaşları 2023, eczanenin ne kadar tercih edildiği ile yakından ilgilidir. Bu yüzden eczacı maaşı hakkında net bir rakamdan bahsetmek çok zordur. Ancak maaşların ortalama olarak 20.000 TL ile 40.000 TL arasında olduğu söylenebilir.

Burada belirtilen rakamların çok daha üzerinde veya altında kazanan eczacılar da vardır. Ayrıca eczacının kendi eczanesi olması, farklı bir eczacının yanında çalışması veya devlet kadrosunda bulunmasına bağlı olarak da maaşlar farklılık gösterir.

Eczacılık, 5 yıllık bir lisans programıdır. 5 yıl sonunda mezun olanlar, 6 aylık stajın sonrasında eczacı olarak görev yapmaya başlayabilir. Adayların burada farklı seçenekleri vardır. İlk seçenek, kendi eczanesini açmak iken, diğerleri ise devlet kadrolarına atanmak veya farklı bir eczanede maaşlı olarak çalışmak şeklindedir.

Kendi eczanesini açan eczacılar, daha yüksek gelir elde ederler. Nihayetinde yapılan satışlardan elde edilen karın büyük kısmını kendilerine alırlar ve geri kalan bölümü ise giderlere harcarlar. Farklı bir eczanede çalışanların maaşlarıise sabittir ve genellikle 15.000 TL seviyesindedir.

Devlette Eczacı Maaşları 2023

Devlette eczacı maaşları, 13.000 TL ile 15.000 TL arasındadır. Göreve yeni başlayanların maaşları kısmen daha düşüktür. Medeni durum, çocuk sayısı, eğitim seviyesi gibi unsurlara bağlı olarak farklılık gösterse de, devlette yeni başlayan eczacılar ortalama 12.000 TL seviyesinde maaş alır. Göreve uzun zaman önce başlayanların maaşları ise 15.000 TL düzeyindedir.

Devlette görev yapanların maaşlarını etkileyen çok fazla husus vardır. Bunlar, tüm devlet memurları için geçerlidir. Bundan dolayı aynı kadroda bulunan ve birebir aynı işi yapan kişilerin maaşları dahi farklı olabilir. Maaşları etkileyen unsurlar genel olarak; medeni durum, çocuk sayısı, görev yılı, kıdem, derece, bireysel emeklilik, engelli çocuk sayısı ve görev yeri şeklindedir.

Buradaki en önemli unsurlar, görev yılı ile medeni durumdur. Evli ve eşi çalışmayanlara, eş (aile) yardımı adı altında ek ödeme yapılır. Bu ödeme, çocuklar için de yapılmaktadır. Dolayısıyla evli ve çocukları olan, buna karşın eşi çalışmayan bir eczacının maaşı, bekar olan meslektaşına göre 1.000 TL’den daha fazla olabilir.

Eczane Acma SartlariPin
Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor 6

Eczane Açma Şartları

Türkiye’de eczane açmak için sağlamanız gereken şartlar vardır. Bu şartların sağlanması durumunda kendi eczanenizi açabilirsiniz. İşte eczane açma şartları;

 • T.C. vatandaşı olma
 • Eczacılık bölümünü tamamlama
 • Mezun olduktan sonra 6 ay staj yapma
 • Eczacılık diplomasının Sağlık ve Sosyal Yardım Vekaleti tarafından tescil edilmesi
 • İşletme açmak için belediyeden ruhsat alma
 • Gerekli belgeleri tamamlama
 • Tercih edilen dükkanın en az 35 metrekare faydalı alana sahip olması

Bu şartların sağlanması durumunda eczane açılabilir. Bunlara ek olarak sermayenin de gerekli olduğu unutulmamalıdır.

YouTube video

Bir Eczacı Kaç Eczane Açabilir?

Bir eczacı, bir tane eczane açabilir. Ancak sahip olduğu eczaneyi nakletme veya sıfırdan açma yerine devralma gibi durumlarda, farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Buradaki düzenlemeler, oldukça karmaşık ve kapsamlı olabilmektedir.

Bir eczacıya bir eczane açma hakkı verilmiştir. Ancak eczanelerin açılabilmesi için nüfus da dikkate alınır. İlçelerdeki her 3500 kişi için 1 eczane açılabilir. Yani bir ilçede, bu kurala göre yeterli sayıda eczane varsa, yenisi açılamaz.

Eczanelerde Kar Oranı 2023Pin

Eczanelerde Kar Oranı 2023

Eczanelerde kar oranı, satışı yapılan ilacın fiyatına göre değişmektedir. Satış fiyatına göre kar oranları şu şekildedir:

 • 200 TL ilaçlarda kar oranı %28,
 • 200-400 TL arası ilaçlarda kar oranı %18,
 • 400 TL üzeri ilaçlarda kar oranı %13’tür.

Kapanış

Bu içeriğimizde detaylı olarak Kendi eczanesini açanlar ne kadar kazanıyor ve devlette eczacı maaşları ne kadar sorularının cevabını verdik. Bunların yanında da eczanılıkta kar oranlar ve kazançları hakkında rehberlik yapmaya çalıştık. Umarım başarılı olabilmişizdir. Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyiniz.

4.2/5 - (5 votes)

Yorum yapın