Derin Olmayan Jilet İzi Nasıl Geçer Evde?

Derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde? Kolunda veya vücudunun başka bir bölgesinde jilet izi oluşanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Esasında burada merak edilen, oluşan yaranın iz bırakmadan nasıl geçeceğidir. Yazımızın devamında derin olmayan jilet izi nasıl geçer evde sorusunun detaylı yanıtını bulabilirsiniz.

Derin Olmayan Jilet İzi Nasıl Geçer?

Derin Olmayan Jilet İzi, genellikle kızgınlık ve öfke halindeyken kola, bacağa veya vücudun farklı bir bölgesine atılan faça nedeniyle oluşur. Özellikle gençlik döneminde bu tür hareketler, sıklıkla görülebilir. Oluşan yaralar küçük olmasına rağmen, doğru şekilde müdahale edilmediğinde, kalıcı ize yol açabilir. İşte faça izi nasıl geçer evde sorusu da, tam olarak bu nedenle sorulur.

Faça izi, polislik ve askerlik gibi mesleklere kabul edilmeye engel bir durum olabilir. Bu mesleklerin büyük kısmında, vücudun görünen yerinde yara izi olmaması şartı vardır. Esasında bu şart, tam olarak kendi vücutlarına jilet ve façaatanlar için konulmuştur.

Bir kızgınlıkla attığınız faça, geleceğinizi tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkileyebilir. Meslek seçiminizi sınırlayabilir ve istemediğiniz bir mesleği seçerek, istemediğiniz hayatı yaşamanıza itebilir. Bunu engellemek ise esasında çok kolaydır. Faça attıktan hemen sonra evde uygulayacağınız bazı yöntemler, yaranın iz bırakmadan iyileşmesini sağlayacaktır.

Derin Olmayan Jilet Izi Gecer MiPin

Derin Olmayan Jilet İzi Geçer Mi?

Derin olmayan jilet izi, doğru yöntemlerle geçer. Hatta bazı özel yöntemler kullanılarak, derin olan izlerin bile daha az görünür hale gelmesi sağlanabilir. Lazer tedavisi, bu noktadaki en önemli seçenektir.

Lazer tedavisi, kalın olmayan izlerin silinmesi için geliştirilmiştir. İlgili bölgedeki derinin en üst katmanına uygulanacak lazer, izlerin tamamen yok olmasını veya daha az görünür hale gelmesini sağlar. Yapılacak inceleme sonrasında lazer tedavisiile izlerin tamamen giderilemeyeceği fark edilirse, ameliyat seçeneği dikkate alınır.

Derin ve büyük bir bölgeye yayılmış hale bulunan izler için cerrahi operasyon uygulanır. Cerrahi işlem ile izler tamamen ortadan kaldırılır ve faça izi ya da jilet izine dair en ufak bir işaret kalmaz. Buna karşın yapılan cerrahi işlemin izi, yani dikiş izi kalır.

Ameliyat, kişideki faça izlerini siler ve faça izi nedeniyle insanların olumsuz bakış açısını önemli derecede engeller. Dolayısıyla oluşan dikiş izi, faça izine karşı her zaman tercih edilir. Alanında uzman cerrahlar, dikişin gizlenecek veya az görülecek bölgede olmasına özen gösterir. Böylece dikiş izleri, daha az fark edilir.

Evde Jilet İzi Giderme

Evde jilet izi giderme için tercih edilebilecek farklı yöntemler bulunur. Ancak bu yöntemlerin uygulanabilmesi için jilet izinin derin olmayan türde olması çok önemlidir. Derin olan izlerin evde uygulanacak yöntemlerle giderilmesi mümkün değildir.

Burada bilinmesi gereken bir diğer husus ise bu yöntemlerin kesin sonuç verme durumudur. Nihayetinde herkeste oluşan yara derinliği aynı değildir. Ayrıca vücut yapısının da farklı olduğu dikkate alındığında, herkeste aynı sonucun alınmayacağı unutulmamalıdır. Evde jilet izi giderme sürecine bu şekilde bakılması gerekir.

Evde jilet izi gidermek için kullanılacak yöntemler ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

  • Yara oluştuğu ilk anda batikon kullanarak temizlemek gerekir. Sonrasında ise iyileşme tamamlanana, yani yara tamamen kapanana kadar bu uygulamaya devam edilmelidir.
  • Yaranın enfeksiyon kapmaması, yara izi kalmaması adına önemlidir.
  • Yaranın iyileşme sürecinde kabuk bağlaması da ize yol açabilir. Kabuk bağlamaması için düzenli olarak krem sürülebilir.
YouTube video

Jilet Kesiği İzi Nasıl Geçer?

Jilet kesiği için kesin çözüm arayanların, öncelikle plastik cerrahla görüşmeleri gerekir. Evde uygulanacak basit yöntemler, iz kalmamasını sağlayabilir, ancak kesin çözüm değildir. Bundan dolayı plastik cerrah tarafından yapılacak muayene ve uygulanacak tedavi çok önemlidir.

Bu süreçte kullanılabilecek farklı tıbbi kremler vardır. Contractubex krem, bu alanda bilinen kremlerden biridir ve yaraların iz bırakmadan iyileşmesine katkı verir. İstenen sonucun alınabilmesi için doktor talimatlarına uygun şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca bu krem, doktor onayı olmayan ya da reçetesiz şekilde de kullanılmamalıdır.

Jilet İzine Vazelin Sürülür Mü?

Jilet izine vazelin sürülebilir. Vazelin, iz oluşmasını engelleyici bir etki yapar. Ancak sadece derin olmayan izler için kullanılmalıdır.

Vazelin, uygulandığı alanı tamamen kapatan özelliğe sahip bir kremdir. Bu krem, yaranın dış etkenlerden etkilenmesini engeller. Ayrıca oluşan izin içini doldurur ve vücudun burada yeni dokular oluşturmasına izin vermez. Yeni dokular, kalıcı iz demektir.

Kantaron Yağı Jilet İzini Geçirir Mi?

Kantaron yağı, yara tedavilerinde çok fazla tercih edilen bir bitkisel üründür. Kantaron adı verilen bir bitkiden elde edilir. İçerisinde herhangi bir kimyasal madde ya da farklı bir katkı maddesi bulunmaz. Bitkisel olması ve istenen sonuçları vermesi nedeniyle kantaron yağı, bazı doktorlar tarafından dahi önerilir.

Jilet izi için kantaron yağı uygulamasının düzenli olarak yapılması gerekir. Ancak burada da sonucun kesin olmadığı dikkate alınmalıdır. Doktora gitmek istemediğinizde veya vaktiniz olmadığında evde jilet izi geçirme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Daha fazla sağlık içeriği incelemek için tıklayabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın