Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime

Ekonominin daha da kötüye gittiği günlerde çiftler tarafından aranan sorulardan biriside bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime konusu olmuştur. Bu durumda borçları biriken ve evine haciz gelmesi yakın olan kişiler ise bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime evime haciz gelir mi? diye merak ediyorlar.

Ekonominin çöktüğü bu dönemlerde kredi kartı borçları, senetler falan derken birçok orta gelirli aile dar gelire düşmüştür. Asgari ücret alan ve kirada oturan çiftler tarafından da bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime konusu oldukça aratılmıştır. Bu konu hakkında detaylı rehber bu içeriğimizde.

Eşimin Borçlarından Dolayı Evime Haciz Gelir Mi?

Evlilik sonrası edinen borçlar, düşük gelirli çiftler tarafından yaşanan sıkıntılar sonucu bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime bu sebepten dolayı evime haciz gelir mi? diye merak ediyorlar. Bu sorunun cevabı; borç kime aitse ona haciz konur, eğer borç eşinize aitse ve ev size aitse evinize hiçbir şey olmaz. Borç kime aitse, onun maaşına ve varlıklarına haciz konabilir. Örnek vermek gerekirse bankadan kredi çeken erkeğin borçlarından eşi sorumlu değildir. Ev ve araba kadının üzerineyse herhangi bir haciz konmaz lakin erkeğin üzerineyse borcunuzu yapılandırmazsanız ve ödemezseniz varlıklarınıza haciz konacaktır.

Eşimin Borçlarından Dolayı Evime Haciz Gelir Mi?Pin
Bankaya Eşimin Borcu Var Evin Tapusu Benim Üzerime 3

Eşimin İcra Borcu Bana Dokunur Mu?

Borç kişiye aittir çifte değil. Bu durumda eşiniz kredi çektiği ve hacizlik olduğu durumda sizin evinize ve varlıklarınıza dokunmaz. Lakin avukatlar tarafından evlilik devam ederken mal varlığı ayrılımı sözleşmesi yapılması önerilir. Bu sözleşme sayesinde eşler tarafından tüm mallar ortak olunur ve herhangi bir ayrılma durumunda mallar ikiye bölünür.

Aksi durumda mal varlığı ayrılımı sözleşmesi yapılmazsa mallar kimin üzerineyse tamamen ona sayılır. Örneğin tüm mal varlıkları kadının üzerineyse bu kadın mallarını; kiralayabilir, satabilir isterse de bağışlayabilir.

YouTube video

Yukarıdaki videoda kısaca bankaya eşimin borcu var evin tapusu benim üzerime eve haciz gelir mi? sorusunun cevabı verilmiştir. Bu video https://www.youtube.com/@AvukatBilalYavuz Avukat Bilal Yavuz tarafından hazırlanmıştır.

Ortak Sayılmayan Varlıklara Haciz Gelir Mi?

Ortak sayılmayan varlıklar size miras kalan malları kapsamaktadır. Daha önce ortak olduğunu bahsetmiştik. Bu durumda annenizden yada dedenizden kalan arsa, ev veya araba gibi mallar sadece kişiye aittir. Bankaya eşimin borcu var varlıklar benim üzerime diye soracak olursanız da bu miras varlıkları kişiye aittir ve borçtan etkilenmez.

Aynı Eve İkinci Defa Haciz Gelir Mi?

Borç miktarı fazla olan kişilerin çokça merak ettiği soru; aynı eve ikinci defa haciz gelir mi? bu sorunun cevabı çok basit aslında. Siz borcunuzu ödememeye devam ederseniz aynı eve birden fazla kez haciz gelebilir. Lakin şöyle bir durum var o ev içerisinde gerekli olan; televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi her evde ihtiyaç duyulan eşyalar haczedilmez. Ama o evde aynı amaca hizmet eden birden fazla eşya varsa onlara haciz konabilir. Örnek vermek gerekirse bir evde 3 tane çamaşır makinesi varsa bunların 2 tanesi yüksek ihtimal haczedilecektir.


5/5 - (1 vote)

Yorum yapın