1 Haftada 5 Kilo Verdiren Egzersiz Programı

1 haftada 5 kilo verdiren egzersiz programı, ilk bakışta hoş geliyor. Ancak gerçekten de böyle bir egzersiz programı var mı sorusunu da akla getiriyor. Yazımızın devamında 1 haftada 5 kilo vermenize olanak sağlayan egzersiz programı ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

1 Haftada 5 Kilo Vermek İçin Egzersizler

1 haftada 5 kilo verdiren hareketler, yüksek düzeyde kalori yakan hareketlerdir. 1 hafta gibi çok kısa bir sürede 5 kilo vermek için vücudun çok fazla zorlanması gerekecektir. Ancak uzun zamandır spor ve egzersiz yapmıyorsanız, bu zorlu egzersizlerin sakatlıklara neden olabileceğini unutmamak gerekir.

1 haftada 5 kilo vermek için egzersizler arasından seçim yaparken, yakılacak kalori miktarı dikkate alınmalıdır. Bu kapsamda yüksek kalori yakan hareketler tercih edilmelidir. Bu noktada tercih edilebilecek hareketler ve egzersizler şunlardır:

Yuksek Tempoda KosuPin
1 Haftada 5 Kilo Verdiren Egzersiz Programı 6

Yüksek Tempoda Koşu

Koşmak, oldukça basit bir egzersizdir. Koşabileceğiniz bir alan, bölge varsa yüksek tempoda koşular yapabilirsiniz. Koşularınızın yüksek tempoda olması çok önemlidir. Eğer kondisyonunuz yoksa yüksek tempoda koşu sizi zorlayacaktır.

Koşu süresinin en az 60 dakika olması gerekir. Haftanın 4-5 günü düzenli olarak yapacağınız koşular, hızlı bir şekilde kilo vermenize katkı verecektir. Eğer sadece koşu ile kilo vermek istiyorsanız, günlük olarak en az 2 saatinizi koşuya vermelisiniz. Böylece 1 hafta içerisinde vereceğiniz kiloya siz dahil, herkes şaşıracaktır.

Ip AtlamaPin
1 Haftada 5 Kilo Verdiren Egzersiz Programı 7

İp Atlama

İp atlayarak, saatte 1000 kaloriden daha fazlasını yakabilirsiniz. Birkaç dakikalık egzersiz dahi, kalp atış hızınızı ve dolayısıyla da metabolizmanızı hızlandırır.

İp atlarken, kendinize rutinler oluşturmanız gerekir. Örneğin; 20 dakika ip atladıktan sonra 2 dakika hafif tempoda yürüyün. Sonrasında yeniden ip atlamaya başlayın. Bunu 60-90 dakika boyunca yapabilirsiniz.

YüzmePin
1 Haftada 5 Kilo Verdiren Egzersiz Programı 8

Yüzme

Yüzme, kalori düşmanı bir spordur. Yüksek kalori yakan spor denildiğinde, akla ilk gelen seçenektir. Bu sporu yapacak imkanınız ve zamanınız varsa, günde en az 1 saat yüzmelisiniz. Bu sürede ortalama olarak 1000 kalori yakarsınız.

Merdiven KoşusuPin
1 Haftada 5 Kilo Verdiren Egzersiz Programı 9

Merdiven Koşusu

Hızlı kalori yakmayı sağlayan egzersizlerden bir diğeri ise merdiven koşusudur. Merdiven koşusu, inip çıkmayı içeren bir egzersizdir. Bu egzersiz için uzun bir merdivene ihtiyacınız olacak. Böyle bir merdiven var ve buradaki insan yoğunluğu fazla değilse merdiven koşusu ile kısa sürede kilo verebilirsiniz.

İlginize çekebilir: Reçetesiz Satılan Soğuk Algınlığı İlaçları

Kilo vermek için sadece egzersizlerin yeterli olmayacağı da unutulmamalıdır. Yoğun bir şekilde egzersiz yaparken, yüksek kalorili yiyecekler ve içecekler tüketmeniz, istediğiniz sonucu almanıza engel olur. Bunun için diyet ve egzersiz olayını bir arada götürmek çok önemlidir.

En Çok Kilo Verdiren Hareketler

En çok kilo verdiren hareketler; ağırlık kaldırmak, yüksek tempoda koşu yapmak, yüzmek ve yine yüksek tempoda aerobik hareketler yapmaktır. Aslında buradaki listeyi daha da uzatmak mümkündür. Vücudu zorlayan tüm hareketler, kalori yakmanıza ve dolayısıyla da kilo vermenize katkı verir.

Hızlı kilo vermek için öncelikle metabolizma hızınızı artırmanız ve kaslarınızı çalıştırmanız gerekir. Bunun için egzersizleri yüksek tempoda yapmak çok önemlidir. Yüksek tempolu hareketler ve egzersizler, vücudun kalori ihtiyacını karşılaması için yağları yakmasını sağlar.

Her ne kadar yüksek kalori yakan hareketler kulağa hoş gelse de, bunları yapmadan önce vücudun hazırlanması gerekir. Basit ısınma hareketleri yapılarak kaslar gevşetilmeli ve ısıtılmalıdır. Aksi durumda sakatlık veya benzeri olumsuzluklar meydana gelebilir.

YouTube video

7 Günde 5 Kilo Vermek İçin Gerekli Hareketler

7 günde 5 kilo vermek garanti hareketler, ilgi çekici bir konudur. Öncelikle zayıflamanın ve egzersiz yapmanın ciddi bir iş olduğu bilinmelidir. Üstelik 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde 5 kilo verme hedefi, çok daha ciddidir. Doktor ve diyetisyen kontrolünde olmadan, vücudun bu kadar zorlanmasının doğru olmayacağı, bilinen bir durumdur.

Diyetisyen veya doktorunuzun onay vermesi durumunda, vücudunuzu zorlayabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz hareketler şu şekildedir:

  • Yüzme
  • Yüksek tempoda koşu
  • Tenis
  • Merdiven koşusu
  • Aerobik
  • Zumba
  • Ağırlık kaldırma
  • Squat

En Çok Hangi Hareket Zayıflatır?

En çok zayıflatan hareket, en fazla kalori yakan harekettir. Bu noktada akla gelen ilk seçenek ağırlık kaldırmadır. Ağırlık kaldırma, ilgili kasları yoğun şekilde çalıştırır ve zorlar. Buna bağlı olarak da yüksek seviyede kalori yakılır. Ağırlık kaldırma haricinde yüksek tempoda koşu, takım sporları (basketbol, futbol vb.), zımba ve yüzme de çok fazla kalori yakmanızı sağlar.

Evde Hangi Sporla Zayıflanır?

Evde yapılacak egzersizler; ip atlama, aerobik, ağırlık kaldırma gibi egzersizlerdir. Bunları düzenli olarak yaptığınızda, spor salonuna gitmeden de zayıflama imkanı yakalarsınız. Ancak burada önemli olanın düzenli ve aksatmadan söz konusu hareketlerin, sporların yapılması gerektiğidir.

Evde egzersiz yaparak zayıflamak, zor değildir. Oluşturacağınız bir plana sadık kalarak, kısa sürede yüksek kilolar verebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın